Kalendár

NATUR-PACK

Cestovné poriadky

Spišský Štiavnik,PD

Spišský Štiavnik,kostol

Spišský Štiavnik,č.d.225

Spišský Štiavnik,Kaštieľ

Nakladanie s odpadmi

Kompostovanie
Komunitné kompostovanie

Neplytvajte potravinami

Predchádzanie vzniku odpadov

Využitie bioodpadu

Program odpadového hospodárstva
na roky 2016 – 2020

Krehká krása

Krehká krása Veľkonočné sviatky. Pre niekoho možno čas dobrého jedla, pre iného najväčší kresťanský sviatok. Pravdepodobne všetci sa však snažíme skrášliť si naše domácnosti veľkonočnou výzdobou, ku ktorej neodmysliteľne patrí veľkonočné vajíčko.
V nedeľu 27. marca 2010 v podtatranskej obci Batizovce sa konala tradičná súťažná výstava kraslíc Krehká krása Batizoviec. Do súťaže sa tohto roku prihlásilo 28 ľudových umelcov, ktorí do súťaže prihlásili takmer 400 kraslíc.
Súťaže sa zúčastnila aj štiavničanka pani Šutáková Ľubomíra, ktorá vyrobila kraslice madeirovou technikou pomocou brúsky, ktorou do výduviek vybrúsila rôzne vzory a potom ich zdobila voskom. Druhá technika, ktorou sa predstavila je vypichovanie spojené s výbrusom na farebnom vajíčku. Tieto kraslice sú charakteristické tým, že výbrus tvoria slovenské drevenice a kostoly a pani Šutáková ich vyrába ako jediná na Slovensku. Pritom necháva na vajíčku svoj vlastný nenapodobiteľný rukopis. A že naozajstný kumšt si vyžaduje ozdobiť symbol Veľkej noci, ocenila aj porota, ktorá udelila Ľubke II. miesto za jarné ikebanové vajíčka v tejto nadregionálnej súťaži zdobenia veľkonočných vajíčok.
Svojimi unikátnymi výtvormi na súťaži sa prezentovala už ôsmy rok a stále sa umiestnila na popredných priečkach. Výrobe kraslíc sa venuje desať rokov a s prípravou začína hneď po Vianociach. Z husacej farmy v Bratislave si zaobstará vajíčka, vyfúkne ich, pekne vyčistí a pustí sa do mravčej práce. Vyrobiť jednu kraslicu trvá Ľubkiným šikovným rukám aj dve hodiny, tohto roku vyparádila približne 200 vajíčok. Nie všetky sú husacie, pracuje aj s kačacími a slepačími výduvkami. A ako k zdobeniu kraslíc prišla? Pracovala ako brusička skla, a keď firma zanikla, chcela svoje skúsenosti využiť. Tak začala skúšať, vymýšľať a zdokonaľovať sa v zdobení vajíčok. Táto záľuba jej prirástla k srdcu a zdolať úskalia jej pomáha práve dlhoročná prax brusičky. Keďže o jej krásne výrobky je veľký záujem, rozmýšľa o spolupráci s Ústredím ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV). Už teraz nosí v hlave nové techniky a myšlienky, ktorými zaujme v budúcnosti, ale hlavne uchová ľudové tradície.
V Batizovciach v nedeľu popoludní počas slávnostného programu mohli návštevníci naživo sledovať zdobenie kraslíc pani Šutákovej aj ostatných súťažiacich, rôznymi technikami. Boli tam vyškrabávané, maľované, drôtované, obháčkované, brúsené či dierkované techniky zdobenia kraslíc. Predstavili sa tvorcovia z východného Slovenska, prevládali domáci remeselníci, ale najmladší účastník mal iba sedem rokov a prišiel až z Českej republiky.
Ručne vyrobené kraslice si mohli návštevníci podujatia kúpiť a Ľubka sa vrátila domov s prázdnym košíkom.

Oľga Rákociová

foto Maroš Javorský