Kalendár

NATUR-PACK

Cestovné poriadky

Spišský Štiavnik,PD

Spišský Štiavnik,kostol

Spišský Štiavnik,č.d.225

Spišský Štiavnik,Kaštieľ

Nakladanie s odpadmi

Kompostovanie
Komunitné kompostovanie

Neplytvajte potravinami

Predchádzanie vzniku odpadov

Využitie bioodpadu

Program odpadového hospodárstva
na roky 2016 – 2020

Všetko o koronavíruse

Čo je  COVID-19 ?

COVID-19 (z angl. COronaVIrus Disease) je infekčné ochorenie, vyvolané koronavírusom SARS-CoV-2 (Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus 2, dočasné označenie 2019-nCoV), ktorý patrí do rodu Betacoronavirus a bol po prvý raz identifikovaný u pacientov so závažným respiračným ochorením v decembri roku 2019 v čínskom meste Wu-Chan. Postihuje hlavne dýchací systém, v ťažkých prípadoch vyvoláva ťažkú pneumóniu (zápal pľúc) a môže viesť k úmrtiu pacienta.[1][2][3] V súčasnosti (17. marec 2020) je na celom svete potvrdených vyše 183-tisíc prípadov ochorenia a vyše 7000 úmrtí. Vyliečených je vyše 70-tisíc ľudí.  (zdroj wikipedia.org)

Celkový počet ochorení na svete môžete sledovať tu: https://covid19viruslive.com/cs/
Celkový počet ochorení na Slovensku môžete sledovať tu: https://virus-korona.sk/

Ako sa koronavírus prenáša ?

Vírus sa prenáša najmä z človeka na človeka. Šíri sa v prvom rade prostredníctvom kvapôčok, ktoré chorý vykašliava alebo vykýchne. Vírus si možno z infikovaných povrchov do tela zaniesť aj dotykom v oblasti očí, nosa a úst. Vírus vedci objavili aj v moči a stolici nakazených, no nie je jasné, nakoľko efektívna je táto cesta prenosu. Mimo ľudského tela však vírus dokáže prežiť aj niekoľko hodín.

Ako sa môžem chrániť pred koronavírusom ?

Od viditeľne chorých ľudí dodržiavajte odstup najmenej jeden meter. Používajte ochranné rúško alebo respirátor. Čas strávený v ich spoločnosti znížte na nevyhnutné minimum. Dôsledne si umývajte ruky, používajte vodu a mydlo. Nezabúdajte na hygienu pred jedením alebo prípravou jedla, po návšteve toalety a návrate domov.  Ak nemáte možnosť umyť si ruky, použite dezinfekčný gél na báze alkoholu (obsah 60 až 90 percent). Umývanie uprednostnite pred gélmi vždy, keď je to možné. Kašlite a kýchajte do jednorazových vreckoviek, ktoré okamžite zahodíte do uzavretého kontajnera. Nepľujte na ulici. Povrchy dotykových zariadení si čistite aj niekoľkokrát denne. Čistiť by sa mali aj povrchy, ktorých sa dotýka väčšie množstvo ľudí, ako sú kľučky, gombíky vo výťahoch. Často nárazovo vetrajte. Pokiaľ je to možné, snažte sa obmedziť návštevy lekárskych ambulancií na nevyhnutné minimum. Lieky na chronické ochorenia si od svojho ošetrujúceho lekára vyžiadajte telefonicky a vďaka elektronickej službe eRecept si ich budete vybrať v ktorejkoľvek lekárni. Toto opatrenie je obzvlášť dôležité pre starších a chronicky chorých ľudí. Ak ste nedávno navštívili oblasť s výskytom vírusu alebo prišli do kontaktu s ľuďmi, ktorí boli v rizikových oblastiach, môžete sa počas inkubačnej lehoty dobrovoľne izolovať aj bez akýchkoľvek príznakov. Nasledujúce dva týždne radšej pracujte z domu a využívajte telekonferencie. V prípade, že sa chystáte cestovať – obzvlášť ak patríte do rizikovej populácie – zvážte, či je to nutné. Ak musíte vycestovať, dodržiavajte pokyny Svetovej zdravotníckej organizácie alebo sa poraďte s lekárom či s odborníkom na informačnej linke úradu verejného zdravotníctva. S chorými nikdy nepoužívajte osobné premety, ako sú riady, uteráky alebo posteľná bielizeň. Perte dôsledne a na vyšších teplotách. Pri kontakte s predmetmi, ktoré na sebe môžu mať telesné tekutiny nakazeného, používajte rukavice a ochranný respirátor.

Ako si správne umyť ruky

Kedy si treba umyť ruky

  • Po každom návrate domov (z práce, obchodu, školy či hromadnej dopravy)
  • pred a po návšteve nemocnice, lekára
  • po ceste v prostriedkoch hromadnej dopravy
  • pred, počas a po príprave jedla
  • pred konzumáciou jedla
  • po každom použití toalety
  • pred manipuláciou s bábätkom a po výmene znečistenej plienky
  • po manipulácii so zvieratami a ich krmivom
  • po manipulácii s odpadom a odpadovým košom
  • po vyčistení nosa, kašlaní a kýchaní – pri kašli a kýchaní si ústa nezakrývajte dlaňou, dôležité je použiť jednorazovú papierovú vreckovku a ihneď po použití ju zahodiť do koša
  • počas choroby
  • pri akomkoľvek pocite nečistých rúk.
    Zdroj: Úrad verejného zdravotníctva

AKO SA SPRÁVNE NOSÍ RÚŠKA

zdroj:Národný ústav detských chorôb

Výroba ochranného rúška

(Zdroj: Adriana Jantošová / Artmama.sk)

Ak nemáte rúško, jednoduchý návod na výrobu nájdete na webe artmama.sme.sk